Strona główna

Sprawy bieżące

Więcej o nas

Prezentacje

druki

Kontakt

obrazek

BYLIŚMY TAM...

obrazek

24 września 2004 r. nasza "ekipa" w składzie: Grażyna Orłowska-Rybicka, Karol Rybicki i Wanda Skowron brała udział w Jubileuszu 75-lecia Muzeum Krajoznawczego im. Józefa Stabrowskiego w Słonimie na Białorusi. Muzeum zostało założone w 1929 roku przez Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego powstały rok wcześniej. Zachował się dokument z otwarcia placówki, który jest eksponowany - wita zwiedzających. Józef Stabrowski - archeolog, został jego pierwszym i wieloletnim kustoszem. W 1939 roku podarował do zbiorów swe bogate kolekcje, aby z początkiem II Wojny Światowej ukryś najcenniejsze eksponaty. Już w 1945 roku muzeum wznowiło działalność.

zdjęcie zdjęcie

Dziś placówka jest wiodącą w życiu kulturalnym miasta o czym świadczyła również uroczystość jubileuszowa, w której udział wzięli: przedstawiciele organizacji społecznych, szkół, małych muzeów oraz izb pamięci, a także władz. Przybyło wielu przyjaciół Muzeum gdzie liczna grupę stanowili Polacy.

zdjęcie zdjęcie

Elementem uroczystości było otwarcie autorskiej wycinanki Wandy Skowron przepięknie ozdobionej kwiatami ogrodowymi przez członkinie Koła Polek "Słonimianka". Autorka kolekcję podarowała muzeum.

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Sprawdź nasz XHTML 1.0!
Strona Komisji Historii i Tradycji Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
© Wszelkie prawa zastrzeżone.