Strona główna

Sprawy bieżące

Więcej o nas

Prezentacje

druki

Kontakt

Wanda Skowron

Mimo wojny
PTK 1914-1918

Uwaga!

W przytaczanych tekstach źródłowych zachowano oryginalną pisownię.

Załącznik 1

Członkowie - Korespondenci
Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego
w d. 31 grudnia 1913 r.

Gub. Kaliska.

Powiat Kaliski   - Dr. Zygmunt Dukalski w Stawiszynie.
 "     Kolski    - Dr. Karol Barcewicz w Kole.
 "     Sieradzki - Józef Kobierzycki w Sieradzu.
 "      "        - Ignacya Piątkowska w Smardzewie, p. Sieradz.
 "     Słupecki  - Kazimierz Gawroński w Szymanowicach, p. Pyzdry.
 "     Turecki   - Stanisław Lenkiewicz w Warcie

Gub. Kielecka

Powiat Miechowski - Stanisław Czarnowski w Miechowie.
 "     "          - Edmund Łukasiewicz w Miechowie.
 "     "          - Adam Dziedzicki w Klimontowie, p. Proszowice.
 "     Olkuski    - Baltazar Wolniewicz w Ojcowie.
 "     Pińczowski - Dr. Ludwik Czyżewski w Pińczowie.
 "     "          - Zygmunt Ponikowski w Pińczowie.
 "   Włoszczowski - Dr. Władysław Wojewódzki we Włoszczowej.

Gub. Lubelska

Lublin               - Feliks Moskalewski (Kapucyńska 3).
Powiat Biłgorajski   - Dr. Wanda Bondy w Krzeszowie.
 "     "             - Jan Stecki w Łańcuchowie, p. Łęcznę.
 "     Hrubieszowski - Inż. Jan Falewicz w Strzyżowie, p. Hrubieszów.
 "     Puławski      - Henryk Wiercieński w Nałęczowie.
 "     Tomaszowski   - Michał Matuszyński w Tarnawatce, p. Tomaszów.
 "     Zamojski      - Stefan Biernawski w Zamościu.
 "     "             - Romuald Jaśkiewicz w Zamościu.
 "     "             - Karol Czarnowski w Zwierzyńcu, p. Zamość.
 "     "             - Stanisław Moskalewski w Zwierzyńcu, p. Zamość.
 "    Zamojski       - M. Kołodziejczyk w Szczebrzeszynie.

Gub. Łomżyńska.

Powiat Kolneński - Stanisław Kisielnicki w Stawiskach.
Powiat Łomżyński - Ks. Konstanty Ostrowski w Zambrowie.
 "    Mazowiecki - Ks. Bolesław Sadowski w Tykocinie.
 "  Szczuczyński - Dr. Józef Pawłowski w Grajewie.
 "  "            - Jan Gromadzki w Niećkowie, p. Szczuczyn.
 "  "            - Kajetan Mościcki w Ławsku, p. Szczuczyn.

Gub. Piotrkowska.

Powiat Będziński   - Michał Poleski w Rokitnie, p. Łazy.
 "   Brzeziński    - Jerzy Orłowski w Brzezinach.
 "   Częstochowski - Dr. Józef Marczewski w Częstochowie
                     (Cerkiewna,19).
 "   Radomskowski  - Tomasz Buczyński w Ciężkowicach, p. Gidle.
 "   Rawski        - Hipolit Grabowski w Rawie.

Gub. Płocka.

Płock - Inż. Stanisław Szczepkowski (pl. Floryański, 3).
Powiat Ciechanowski - Jadwiga Milewska w Rembówku, p. Ciechanów.
 "     Lipnowski    - Roman Ostrowski w Złotopolu, p. Lipno.
 "     Mławski      - Bronisław Grzeliński w Mławie.
 "     "            - Tadeusz Rudowski w Rumoce, p. Mława.
 "     Płocki       - Józef Lamparski w Małej wsi, p. Wyszogród.

Gub. Radomska.

Powiat Konecki    - A. Skibiński w Chlewiskach, p. Szydłowiec.
 "   Opatowski    - Jan Konarski w Jeleniowie, p. Ostrowiec.
 "   Radomski     - Wojciech Sokołowski w Woli Biejkowskiej,
                    p.Białobrzegi.
 "   Sandomierski - Ks. Józef Rokoszny w Sandomierzu.
 "   "            - Ks. A. Wyrzykowski w Sandomierzu.
 "   "            - Stanisław Karpowicz w Rytwianach, p. Staszów.

Gub. Siedlecka.

Siedlce                - Zygmunt Michałowski (Ogrodowa, 40).
Powiat Bialski         - Krzysztof Kraszewski w Romanowie,
                         p. Sławatycze.
 "     Konstantynowski - Dr.  Zygmunt Domański w Janowie.
 "     Sokołowski      - Dr. Adam Jarosiński w Sterdyni.
 "     Węgrowski       - Leon Nowacki w Węgrowie.
 "     Włodawski       - Eligiusz Kasperowicz we Włodawie.

Gub. Suwalska.

Powiat Augustowski  - Anatol Radliński w Augustowie.
 "     Kalwaryjski  - Kazimierz Aufszlag w Trempinach, p. Kalwarya.
 "     Marjampolski - Włodzimierz Bieńkiewicz w Kwieciszkach,
                      p. Marjampol.
 "     Sejneński    - Wincenty Świetliński w Serejach.
 "     Suwalski     - Maksymiljan Dąbrowski w Kleszczówku,
                      p. Suwałki.

Gub. Warszawska.

Warszawa          - Michał Federowski (Śliska, 12).
Powiat Błoński    - Antonina Chudziakowa w Żyrardowie.
Powiat Gostyński  - Wacław Kłosowski w Gombinie.
 "     Miński     - Józef Chankowski w Mińsku Mazowieckim.
 "     Włocławski - Franciszek Turkowski we Włocławku (Nowy Rynek17).

Gub. Grodzieńska.

Grodno          - Antoni  Zaboklicki  (Kołożańska, 20).
 "    Prużański - Bogusław Kraszewski w Dołhem, p. Prużany.

Gub. Kowieńska.

Kowno - Wincenty Kognowicki.
 "    -  L. Nieciecki.

Gub. Kijowska.

Kijów - Wiktor Woldt (Warsz. Tow. Ubezp. Od Ognia Proreznaja, 2).
 "    -  Zofia Żukiewiczowa (Włodzimierska 42).

Gub. Mińska.

Mińsk gub.         - Mieczysław Porowski (Zacharzewska, 31).
Powiat Ihumeński   - Aleksander Jelski w Zamościu, p. Uzlany.
 "     "           - Helena Wańkowiczowa w Berezynie.
 "     "           - Henryk Weyssenhoff w Russakowiczach,
                     p. Rudzieńsk.
 "     Mozyrski    - Henryk Śniadecki w Słobodzie, p. Mozyrz.
 "     Nowogródzki - Karol Karpowicz w Czombrowie, p. Nowogródek.
 "     Piński      - Inż. Bronisław Mosdorf w Pińsku.
Powiat Piński      - Jerzy Osmołowski w Sieliszczu, p. Porochońsk.
 "     "           - Stanisław Świeżyński w Poczapowie, p. Pińsk.

Gub. Mohilewska.

Mohilew          - Mirosław Obiezierski.
Powiat Bychowski - Ludwik Wykowski w Anielinie, p. Dowsk.
 "   Czerykowski - Wacław Mackiewicz w Łopacinie, p. Malatycze.
 "     "         - Zygmunt Brodowski w Łuszczejonkach, p. Kryczew.
 "   Mścisławski - Marya Kamieńska w Mścisławiu, (d. własny).
 "     Orszański - Aleksander bar. Taube w Górnej, p. Orszę.
 "     "         - Jan Weyssenhoff w Wiejnie, p. Obolce.
 "       Sieński - Konstanty Gordziałkowski w Przewłoczni,
                   p.Tołoczyn (Kochanów).

Gub. Wileńska.

Wilno         - Michał Brensztejn (Piaskowa, 4 m. 16).
 "            -  Stanisław Jarocki (Montwiłłowska, 11).
 "            -  Dr. Władysław Zahorski (Dworcowa, 2).
Powiat Trocki - Floryan Skarżyński w Bendrach, p. Olitę.

Gub. Wołyńska.

Żytomierz         - Dr. Piotr Chobrzyński (Wilska, 30).
Powiat Dubieński  - Jadwiga hr. Dunin - Karwicka w Mizoczu.
 "     Rówieński  - Edmund Okęcki w Równem, ul. Topolowa.
 "     Zasławski  - Franciszek Kraszewski w Kraszewie, p. Hryców.
 "      "         - Franciszek Józef Kamieński w Szepetówce,
                    Zarz. Dóbr J. hr. Potockiego.
 "     Zwiahelski - Stanisław hr. Dunin - Karwicki w Izabelinie,
                    p. Połonne.

Kurlandja.

Lipawa - Witold Grabowski (ul. Ławrentjewska).
Ryga   - Gustaw bar. Manteuffel (Rotterstrasse 8).

Galicya.

Kraków  - Bohdan Dyakowski (ul. Jana Kochanowskiego, 19).
 "      - Feliks Kopera, Dyrektor Muzeum Narodowego.
 "      - Dr. Ludomir Sawicki (ul. Karmelicka, 9).
Lwów    - Dr. Eugeniusz Romer (Uniwersytet).

Ks. Poznańskie.

Poznań - Dr. Franciszek Chłapowski.
Kórnik - Dr. Zygmunt Celichowski.

Załącznik 2

Członkowie Popierający
Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego
w d. 31 grudnia 1913 r.

  • Kazimierz Dmochowski
  • Stefan Dziewulski
  • Kazimiera Glogerowa
  • Marya Januszkiewiczówna
  • Dominik Jeżewski
  • Władysław Kiślański
  • Leopold bar. Kronenberg
  • Bertold Lewy
  • Michał Łempicki
  • Władysław Maciejewski
  • J. A. Majewski
  • M. Ks. Ogiński
  • Klemens Popiel
  • Irena hr. Pusłowska
  • Wojciech hr. Pusłowski
  • Franciszek Radoszewski
  • Gabryela Roesnerowa
  • Andrzej Rotwand
  • Michał hr. Sobański
  • dr Władysław Staniszewski
  • Florjan Świda
  • Bronisław Szłubowski
  • Feliks hr. Tyszkiewicz
  • Tadeusz Wodziński
  • August hr. Zamoyski
  • Ord. Maurycy hr. Zamoyski

Czytaj dalej...


Sprawdź nasz XHTML 1.0!
Strona Komisji Historii i Tradycji Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
© Wszelkie prawa zastrzeżone.