Janina Barbara i Zbigniew Twarogowie

Początki krajoznawstwa
na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej

Szlaki turystyczne

Nieodłącznym elementem turystycznego zagospodarowania są znakowane szlaki piesze, które na Wyżynie pojawiły się w okresie międzywojennym. Powstały w 1919 r. Oddział PTK w Krakowie wyznakował w 1930 r. szlak turystyczny o znaczeniu dydaktycznym, zalecany dla młodzieży szkolnej, a zaprojektowany przez prof. Stanisława Leszczyckiego (ryc. 13). Autor pisał wówczas: wytyczono szlak okrężny wśród pól, łąk, lasów przez dzikie wąwozy wapienne na przestrzeni 100 km i zaznaczone są znakami biało-czerwono-białymi. Szlak dostępny był od czterech stacji kolejowych - Krzeszowic, Rudawy, Zabierzowa i Krakowa - prócz tego z Ojcowa i Bielan (komunikacja autobusowa)... W Krakowie zaczynał się przy rogatce Krowoderskiej, a kończył na krakowskim Salwatorze. Opis tego szlaku uzupełniony został zdjęciami m.in. S. Leszczyckiego i W. Medweckiego (Leszczycki 1930, 1931). Krakowski Klub Włóczęgów, zrzeszający maturzystów, postanowił w 1934 r. dokładnie go poznać i odnowić. Szlak zaznaczono na mapie turystycznej "Ojców-Kraków-Wieliczka" z 1935 r.; prowadził on wówczas z Wierzchowia w pobliże Czajowic, dalej na Górę Chełmową z odgałęzieniem do groty Łokietka i do zamku w Ojcowie. Szlak oznaczono kolorami: niebieskim, czerwonym, zielonym i czarnym. Grupa krakowskich wspinaczy upodobała sobie skałki w dolinach: Bolechowickiej, Kobylańskiej i Będkowskiej, jako teren ćwiczeń przed trudniejszymi tatrzańskimi ścianami. Wyznaczyli oni liczne drogi wspinaczkowe, a niektórym skałom nadali dodatkowe nazwy pochodzące od nazwisk zdobywców lub nawiązujące do tatrzańskich turni. Niektóre z nich znaleźć można na mapach krajoznawczych np. na mapie "Pod krakowskie Dolinki": "Brandysowa Skała", "Żabi Koń", "Zjazdowa Turnia", "Wronia Baszta", "Okręt", "Sokolica" i inne. Mieszkańcy Bolechowic nazwali wspinaczy "pokutnikami", nie bardzo rozumiejąc potrzebę wdrapywania się na nie, z politowaniem patrząc nieraz na obwieszonych linami i dzwoniących żelastwem młotków i karabinków, niczem duchy pokutujące.

rycina
Ryc. 13. Szlak turystyczny w okolicy Krakowa wg Stanisława Leszczyckiego (1930a)

Ciąg dalszy...